GYDYMAS. TECHNOLOGIJOS. MOKSLAS

Mūsų gydytojai, slaugytojai ir kiti kraujo bei onkologinių ligų specialistai Jums parinks individualią diagnostiką bei gydymą.

Aktualijos

Santaros klinikų mokslinis tyrimas atskleidė vakcinų nuo SARS-CoV-2 efektyvumą ir saugumą sergantiesiems piktybinėmis kraujo ligomis

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro mokslininkai atliko išsamią kraujo onkologinėmis ligomis sergančių pacientų vakcinacijos nuo SARS-CoV-2 rezultatų analizę.

Tyrimo duomenimis, imunitetas susidaro keturiems penktadaliams sergančiųjų kraujo ligomis. Nepageidaujamų vakcinacijos poveikių dažnis ir pobūdis reikšmingai nesiskiria nuo bendros populiacijos. Penktadaliui pacientų imunitetas prieš SARS-CoV-2 nesusiformavo. Tyrimo metu nustatyti veiksniai, susiję su prastu imuniniu atsaku.

Tyrimas atskleidė, kad nors imunitetas susiformuoja mažesnei nei sveikų asmenų daliai, vis dėlto daugumai didelę riziką turinčių pacientų pavyko įgyti imunitetą ir sumažinti pavojų susirgti sunkia COVID-19 forma, kai ligos paplitimas Lietuvoje buvo bene aukščiausias.

Piktybinėmis kraujo ligomis sergantys asmenys rizikuoja sirgti sunkia COVID-19 forma, o mirtingumas yra net iki 20 kartų didesnis nei bendroje populiacijoje, nes ir kraujo liga, ir skiriamas gydymas silpnina imuninę sistemą. Kraujo bei onkologiniai pacientai į vakcinų klinikinius tyrimus nebuvo įtraukti, todėl vakcinų efektyvumas ir saugumas šioje pažeidžiamoje pacientų grupėje buvo nežinomas.

2020-jų metų pabaigoje Europos Vaistų Agentūra registravo pirmąją vakciną nuo SARS-CoV-2 ir remiantis LR SAM ministro įsakymu pradėta prioritetinių grupių vakcinacija. Atsižvelgiant į didelę kraujo onkologinių pacientų riziką, šie asmenys buvo įtraukti į prioritetinės vakcinacijos grupes ir pradėti vakcinuoti 2021-jų sausio mėn.

Turint galvoje, kad infekcijos plitimo pradžioje visus labiausiai trikdė nežinomybė, trūko mokslo įrodymais grįstų duomenų iš Europos ir Vakarų šalių, kuriais remtis įprasta mūsų šalyje, minėtas tyrimas yra itin svarbus. Santaros klinikose iki šių metų gegužės mėn. vakcinuota daugiau nei 1300 piktybinėmis kraujo ligomis sergančių pacientų ir sukaupta informacija apie vakcinų nuo SARS-CoV-2 efektyvumą bei saugumą.

Tyrimo išvados padės viso pasaulio gydytojams geriau planuoti tinkamiausią laiką vakcinacijai ir tiksliau prognozuoti efektyvumą. Tyrimas Santaros klinikose yra tęsiamas ir duomenys apie sergamumą COVID-19 po vakcinacijos bei imuniteto ilgaamžiškumą yra toliau kaupiami.

Aukštą Santaros klinikose atlikto mokslinio tyrimo vertę liudija publikacija pasaulinio lygio prestižiniame The Lancet Haematology leidinyje.

Nuoroda į publikaciją: https://www.thelancet.com/journals/lanhae/article/PIIS2352-3026(21)00169-1/fulltext

Data: 2021-07-05

Renginiai

Seminarai

Trečiadieniais 14:00-15:00

Ekstra seminarai

Pirmadieniais 14:00 - 15:00

Rezidentų seminarai

Pirmadieniais 14:00 - 15:00

Slaugytojų seminarai

Antradieniais 14:30 - 15:30

12

Padalinių

200+

Darbuotojų

20+

Klinikinių tyrimų

2000+

Transplantacijų

Partneriai

Santariškių g. 2, LT - 08661, Vilnius

+370 5 250 1717